Sanok, dn. 4 stycznia 2021r.
INFORMACJA
dla osób doświadczających przemocy
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku informuje, że osoby doświadczające przemocy mogą skorzystać z bezpłatnego poradnictwa prawnego, psychologicznego i terapeutycznego.
Pomoc prawna: w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca, w godzinach 11:30 – 14:30,
Pomoc psychologiczna: w każdy wtorek w godzinach 15:00-18:00,
Pomoc terapeuty: w każdą środę w godzinach 17:00 – 18:00.
Z pomocy specjalistów można skorzystać, w budynku przy ul. Szopena 5 w Sanoku po wcześniejszym ustaleniu terminu pod numerami telefonu: 13 46 43 593, 500-173-713 lub osobiście w siedzibie PCPR.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy.
Sanok, dn. 4 stycznia 2021r.
INFORMACJA
Program korekcyjno - edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku informuje, że prowadzi nabór uczestników do grupy realizującej ,,Program korekcyjno–edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie”.
Planowany do realizacji program obejmuje 62 godzin zajęć indywidualnych i grupowych, zostanie przeprowadzony w grupie od 10 do 15 osób. Planuje się przeprowadzenie:
- spotkań indywidualnych (w wymiarze 2 godzin),
- spotkań grupowych (12 spotkań po 4 godziny, w tym 1 godzina zajęć edukacyjnych, 3 godziny zajęć warsztatowych),
- 3 spotkania po 4 godziny (specjalistyczne konsultacje typu: psychologicznego, prawnego i terapeuty do spraw uzależnień).
Celem głównym programu jest powstrzymanie osób stosujących przemoc w rodzinie i zaprzestanie przemocy w rodzinie, a także ukształtowanie świadomej i odpowiedzialnej postawy życiowej w ramach pełnionych ról, kształtowanie postaw szacunku wobec bliskich, poszanowania ich autonomii oraz poczucia odpowiedzialności moralnej i prawnej przez osoby stosujące przemoc w rodzinie.
Program kierowany jest do osób stosujących przemoc w rodzinie. Program adresowany jest do pełnoletnich osób z terenu powiatu sanockiego, w szczególności do:
- osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładach karnych albo wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonywanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych,
- osób stosujących przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, dla których oddziaływania korekcyjno-edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie podstawowej terapii,
- osób, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym.
Osobę stosującą przemoc w rodzinie, u której zostało rozpoznane uzależnienie od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, kieruje się w pierwszej kolejności na terapię uzależnienia.
Uczestnictwa w programie odmawia się osobom, które zostały zdiagnozowane jako osoby chore psychicznie lub osobom z poważnymi zaburzeniami emocjonalnymi, w szczególności z zaburzeniami osobowości antyspołecznej oraz zaburzeniami osobowości pogranicznej, gdyż ich udział w programie mógłby tworzyć poważne przeszkody w realizacji zajęć edukacyjno-korekcyjnych. Diagnoza w tym zakresie zostanie przeprowadzona przez psychologa lub psychiatrę i będzie miała na celu wykluczenie występowania chorób psychicznych i zaburzeń osobowości. Uczestnictwa w programie odmawia się też osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych z wyłączeniem osób, które przeszły lub są w trakcie podstawowego cyklu terapii uzależnień.
Zgłoszenia do programu przyjmowane są w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku, ul. Szopena 5, w terminie do dnia 30 czerwca 2021 roku, w godzinach pracy PCPR tj. od 7:30 do 15:30, kontakt telefoniczny: 13 46-43-593.
Informujemy, że warunkiem rozpoczęcia realizacji programu korekcyjno-edukacyjnego jest zrekrutowanie grupy docelowej w ilości 10-15 osób. Rozpoczęcie programu planuje się na III kwartał 2021r. Zajęcia odbywać się będą w godzinach popołudniowych (2 razy w tygodniu po 4 godziny) w siedzibie PCPR w Sanoku przy ul. Szopena 5.
Zachęcamy do udziału w programie.
Sanok, dn. 4 stycznia 2021 r.
INFORMACJA
dla osób stosujących przemoc w rodzinie
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku informuje, że osoby stosujące przemoc w rodzinie mogą skorzystać z udziału w bezpłatnych oddziaływaniach terapeutycznych.
Celem oddziaływań w stosunku do osób stosujących przemoc jest m. in.:
- powstrzymania osoby stosującej przemoc w rodzinie przed dalszym stosowaniem przemocy;
- rozwijania umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie,
- kształtowania umiejętności w zakresie wychowywania dzieci bez używania przemocy w rodzinie;
- uznania przez osobę stosującą przemoc w rodzinie swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy;
- zdobycia i poszerzenia wiedzy na temat mechanizmów powstawania przemocy w rodzinie;
- zdobycia umiejętności komunikowania się i rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy;
- uzyskania informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.
Pomoc udzielana jest w drugi i czwarty piątek miesiąca, w godzinach 16:30 – 18:30, w siedzibie PCPR w Sanoku, ul. Szopena 5 w Sanoku po wcześniejszym ustaleniu terminu pod numerami telefonu: 13 46 43 593, 500-173-713 lub osobiście w siedzibie PCPR.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy.
Informacja o naborze wniosków na dofinansowanie udziału w turnusach rehabilitacyjnych, zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz sprzętu rehabilitacyjnego w Systemie SOW
Uprzejmie informujemy, że od 1 stycznia 2021 w Systemie SOW - TUTAJ zostaną aktywowane nabory wniosków na dofinansowanie:
- udziału w turnusach rehabilitacyjnych,
- do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
- sprzętu rehabilitacyjnego.
Dzięki darmowemu Systemowi SOW aplikowanie o środki PFRON możliwe jest bez wychodzenia z domu i poza godzinami pracy urzędów (w praktyce 24 godziny na dobę), dając istotną przewagę nad tradycyjną formą papierową, która wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie.
Aby skorzystać z tej formy składania wniosków wystarczy posiadać:
• dostęp do Internetu,
• aktywne konto w Systemie SOW,
• Profil Zaufany, który można potwierdzić w wielu instytucjach pożytku publicznego oraz on-line na stronach dziesięciu różnych banków, szczegóły TUTAJ
Zainteresowani mogą również skorzystać z kreatora który usprawnia proces składania wniosku dostępnego TUTAJ
Więcej szczegółowych informacji w zakresie SOW można także uzyskać kontaktując się z bezpłatną infolinią: 800 889 777 (czynną w dni robocze w godz. 9:00-17:00).
Wnioski na rok 2021 dostępne są w zakładce osoby niepełnosprawne